Melanie καλημέρα ,
όσον αφορά το Ν.4014/11 νομίζω ότι δεν παίρναμε τις πιο συμφέρουσες τιμές που αναφέρεις αλλά π.χ. σε κτήριο με οικ.άδεια καθ'υπέρβαση αυτής έστω Α μ2 υπήρχε υπέρβαση γιατί παραβιάζονταν τα πραγματοποιούμενα της αδείας αλλά το ποσοστό υπέρβασης για να το βρεις το συνέκρινες με τα επιτρεπόμενα της περιοχής .Δηλαδή νομίζω ότι έτσι ήταν και είχα πειστεί και όλα έτσι τα είχα κάνει ...το πνέυμα του νόμου : οκ. φιλαράκι έκανες επιπλέον μέτρα , θα μπορούσες να είχες εκδώσει οικ.άδεια , δεν το έκανες άρα πρέπει να πληρώσεις για αυτά αλλά την υπέρβαση θα την συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα της περιοχής , όπως δηλαδή θα έκανες αν σήμερα εξέδιδες ο.α.
και πάμε τώρα στην κατηγορία : και ρωτάω:γιατί μπήκαν οι κατηγορίες
Κατηγορία 1 ---->πολύ παλιές κατοικίες , εξαίρεση από κατεδάφιση
Κατηγορία 2----->πολύ παλιές κατασκευές,εξαίρεση από κατεδάφιση
Κατηγορία 3----->μικρές παραβάσεις , εξαίρεση από κατεδάφιση
Μέχρι εδώ μάλλον αυτονόητα μου φαίνονται. Πηδήξαν τη σκόπελο του ΣτΕ και εξασφαλίσαν τις κατασκευές προ 1337/83 .
Πάμε στα δύσκολα τώρα
Κατηγορία 4----->κτήρια με ο.α. όπου όμως οι υπερβάσεις μας είναι μικρές και ακολουθεί το σε σχέση με..α)τα επιτρεπόμενα της αδείας β)τα πραγματοποιούμενα της αδείας . Ξεκαθαρίστηκε είναι το β) πραγματοποιούμενα της αδείας .
Θα πρέπει λέει οι υπερβάσεις να είναι μικρότερες 40% της πραγματοποιούμενης δόμησης και κάλυψης και 20% του πραγματοποιούμενου ύψους . και όλα αυτά να ισχύουν σωρευτικά για να ενταχθούμε στην κατηγορία 4 . και στις υπερβάσεις αυτές να συνυπολογίσουμε και όσες υπερβάσεις τακτοποιήθηκαν με προγενέστερους νόμους γιατί όπως καταλαβαίνω εγώ αν πχ. έχεις μία πυλωτή που έγινε κατοικία τακτοποιημένη πχ με Ν3843/10 και αυτό αποτελεί υπέρβαση , οπότε αν δεν το βάλεις μέσα , θα έχεις ξεφύγει από το πνεύμα του νόμου που είναι μικρές παραβάσεις σε σχέση με τα πραγματοποιούμενα της οικ.αδείας .Και ρωτάω...και το έχω ρωτήσει και σε άλλο τόπικ.
Αν αυτό είναι το πνεύμα του νόμου ,όπως το καταλαβαίνω , πρέπει να προσμετρήσουμε στις υπερβάσεις για τον έλεγχο του 40-40-20 και όσες κατασκευές δηλώθηκαν στην κατηγορία 1 ή 2 ? ή επειδή είναι εξαιρούμενες αυτές και όχι τακτοποιημένες δεν θεωρείται ότι επιβαρύνουν το δομημένο περιβάλλον όπως θα είχε διαμορφωθεί αν είχε εφαρμοσθεί μόνο η οικ.άδεια χωρίς καμία υπέρβαση .
Όσον αφορά την κατηγορία 5 νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε...μεγάλες υπερβάσεις..και αν ποτέ ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός γράψε μας ...
Καμία ιδέα κανείς?